Blog

Strefa Wiedzy 3L

Plaga ludzkości wg Dr Travell


Co jest tą plagą? Otóż według Dr Trevell (znana jako pionierka diagnostyki i leczenia bólów mięśniowo-nerwowych) są to punkty spustowe.

A czym są więc owe punkty spustowe?

Punkt spustowy to dokuczliwe miejsce w napiętym paśmie mięśnia, bolesne pod naciskiem. Ból ten może mieć charakter rzutowany, a także ograniczać możliwość ruchową. Wyczucie palpacyjnie tego punktu może sprawiać kłopoty, więc potrzebny jest do tego dobry zmysł dotyku.

Wiele z nas nie zdajesobie sprawy z faktu, że ból często związany jest z innym obszarem ciała niżten, w którym go odczuwamy. Kiedy nas dosięgnie, warto zastosować terapiępunktów spustowych, która jest najczęściej formą masażu, służącą redukcji ileczeniu dolegliwości bólowych. Polega ona na usuwaniu napięć poprzez technikiuciskowe czy rozciąganie. Likwiduje przykurcze, poprawia ukrwienie mięśni ipozwala na szybkie uzyskanie pełnego uzdrowienia.

Najczęściej występujące punkty spustowe lokalizuje się w obrębie szyi. Mogą wywoływać bóle i nadwrażliwość zębów, bóle i zatkanie uszu, bóle zatok, katar zatokowy,zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Dr Trevell wykazała,że punkty spustowe są często ukrytą i niepodejrzewaną przyczyną wielu bólówgłowy, bez względu na ich nazwę: bólu typu napięciowego, szyjnopochodnego bólugłowy, klasterowego bólu głowy, naczyniopochodnego bólu głowy lub migreny.

Większość bólów głowy bierze się z obecności punktów spustowych w mięśniach szczęki, szyi i karku.Mięśnie karku wywołują bóle szyi, które z kolei wywołują bóle głowy.

Punkty spustoweznajdujące się w tylnych mięśniach szyi mogą być współodpowiedzialne zawywoływanie bólu głowy, ale są one zazwyczaj punktami satelitarnymi centralnychpunktów spustowych znajdujących się w mięśniu czworobocznym grzbietu.

Więc zamiast brać tabletkę przeciwbólową warto udać się do  masażysty lub fizjoterapeuty. Masaż, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśnia czworobocznego grzbietu przeniesie większą ulgę niż leki.

Bibilografia: Terapia punktów spustowych praktyczny podręcznik – Clair Davies, Amber Davies

Lista wpisów

NIE PRZEGAP
NASZYCH WYDARZEŃ

Zobacz aktualności z życia klubu.

Czytaj więcej

JEDYNY TAKI KLUB

W STREFA3L trening jest dopasowywany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj więcej

WYPRÓBUJ TRENING EMS LUB MILON

Przyjdź i sprawdź na czym polegają nasze treningi.

Czytaj więcej