Blog

Strefa Wiedzy 3L

Protrakcja barków, czyli plecy okrągłe

Zbyt intensywna praca mięśni piersiowych większych wraz z najszerszymi grzbietu, powoduje ,,zamknięcie’’ taśmy powierzchownej przedniej kończyn górnych i rotację wewnętrzną kości ramiennych. Większość czynności dnia codziennego i ćwiczeń opiera się na wewnętrznych rotacjach stawów ramiennych. Nasz organizm ,,dobudowuje’’ sieć włókien kolagenowych wzmacniając dany wektor ruchu. Efektem tego jest zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej pomiędzy łańcuchami z przodu ciała i ich antagonistami. Tworzy nam się wzorzec posturalny, który swoją obecnością nie tylko wpływa na decentrację kości ramiennej w panewce łopatki i obciążenie mięśni karku, ale także wiele innych aspektów od krzywizn kręgosłupa po wzorzec oddechowy.

Jest to dość duży problem w dzisiejszych czasach zważywszy na tryb życia, pracy czy nawyków postawy. Zmagają się z nim kobiety, mężczyźni oraz dzieci. Rozwój, zbyt wygodne życie i co raz mniejszy ruch powoduje zmiany fizjologiczne w ludzkim ciele. Dając dolegliwości bólowe.

Najczęściej do protrakcji barków dochodzi u osób które pracują przy komputerze lub taśmach montażowych. Wymusza to wyciągniecie rąk do przodu podczas pracy. Siedzący tryb życia a także mała aktywność fizyczna może powodować osłabniecie siły mięśniowej mięśni obręczy barkowej. Warto dodać iż w dzisiejszych czasach rozwoju technologicznego oraz powszechnej dostępności do urządzeń mobilnych, sprawia iż nadmierne ich używanie zmusza do nieprawidłowego wzorca ruchowego mięśni karku oraz szyi.

Protrakcja barków – objawy

Problem może się zacząć kiedy zaczniemy czuć takie dolegliwości jak: mrowienie i drętwienie kończyn górnych, utrudniony oddech czy przełykanie, chroniczny ból mięśni okolicy karku, bóle głowy i migreny. To tylko początkowe objawy, w konsekwencji dalszego rozwoju problemu może dojść do wysunięcia się krążka między kręgowego popularnie zwanego „dyskiem”, wytworzenia się „wdowiego garbu”, oraz zmniejszenia pojemności płuc.

Aby uporać się z wyżej wymienionymi dolegliwościami, a także zapobiec dalszemu rozwojowi nie pożądanych wzorców ruchowych, a w konsekwencji większych dolegliwości bólowych należy szybko reagować już po pojawieniu się pierwszych symptomów. Pomóc może rehabilitacja, a dokładniej rozluźnienie mięśni przykurczonych takich jak: mięśnie piersiowe, mięsień zębaty przedni, czy mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty który pomoże w ich rozluźnieniu. Takie mięśnie jak czworoboczny czy równoległobowczny możemy sami rozluźnić za pomocą auto masażu czy ostatnio coraz bardziej popularnego „rolowania”. Wraz z rozluźnianiem przykurczonych mięśni należy wzmacniać mięśnie nadmiernie osłabione i rozciągnięte za pomocą ćwiczeń siłowych oraz większej aktywności fizycznej.

Dbanie o każdy aspekt wymienionych czynników zapobiegnie poszerzeniu się dolegliwości bólowych. A także pomoże nam ustawić odpowiednie wzorce ruchowe co zapobiegnie pojawieniu się problemowi na przyszłość.

Najczęściej wyszukiwane hasła:

protrakcja barków, protrakcja łopatek, mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy ćwiczenia, ćwiczenia rozluźniające mięśni szyi i obręczny barkowej

Lista wpisów

NIE PRZEGAP
NASZYCH WYDARZEŃ

Zobacz aktualności z życia klubu.

Czytaj więcej

JEDYNY TAKI KLUB

W STREFA3L trening jest dopasowywany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj więcej

WYPRÓBUJ TRENING EMS LUB MILON

Przyjdź i sprawdź na czym polegają nasze treningi.

Czytaj więcej