Blog

Strefa Wiedzy 3L

Plaga ludzkości wg Dr Travell

Co jest tą plagą? Otóż według Dr Trevell (znana jako pionierka diagnostyki i leczenia bólów mięśniowo-nerwowych) są to punkty spustowe.

A czym są więc owe punkty spustowe?

Punkt spustowy to dokuczliwe miejsce w napiętym paśmie mięśnia, bolesne pod naciskiem. Ból ten może mieć charakter rzutowany, a także ograniczać możliwość ruchową. Wyczucie palpacyjnie tego punktu może sprawiać kłopoty, więc potrzebny jest do tego dobry zmysł dotyku.

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ból często związany jest z innym obszarem ciała niż ten, w którym go odczuwamy. Kiedy nas dosięgnie, warto zastosować terapię punktów spustowych, która jest najczęściej formą masażu, służącą redukcji i leczeniu dolegliwości bólowych. Polega ona na usuwaniu napięć poprzez techniki uciskowe czy rozciąganie. Likwiduje przykurcze, poprawia ukrwienie mięśni i pozwala na szybkie uzyskanie pełnego uzdrowienia.

Najczęściej występujące punkty spustowe lokalizuje się w obrębie szyi. Mogą wywoływać bóle i nadwrażliwość zębów, bóle i zatkanie uszu, bóle zatok, katar zatokowy,zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Dr Trevell wykazała, że punkty spustowe są często ukrytą i niepodejrzewaną przyczyną wielu bólów głowy, bez względu na ich nazwę: bólu typu napięciowego, szyjnopochodnego bólu głowy, klasterowego bólu głowy, naczyniopochodnego bólu głowy lub migreny.

Większość bólów głowy bierze się z obecności punktów spustowych w mięśniach szczęki, szyi i karku.Mięśnie karku wywołują bóle szyi, które z kolei wywołują bóle głowy.

Punkty spustowe znajdujące się w tylnych mięśniach szyi mogą być współodpowiedzialne za wywoływanie bólu głowy, ale są one zazwyczaj punktami satelitarnymi centralnych punktów spustowych znajdujących się w mięśniu czworobocznym grzbietu.

Więc zamiast brać tabletkę przeciwbólową warto udać się do  masażysty lub fizjoterapeuty. Masaż, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśnia czworobocznego grzbietu przeniesie większą ulgę niż leki.

Bibilografia: Terapia punktów spustowych praktyczny podręcznik – Clair Davies, Amber Davies

Lista wpisów

NIE PRZEGAP
NASZYCH WYDARZEŃ

Zobacz aktualności z życia klubu.

Czytaj więcej

JEDYNY TAKI KLUB

W STREFA3L trening jest dopasowywany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj więcej

WYPRÓBUJ TRENING EMS LUB MILON

Przyjdź i sprawdź na czym polegają nasze treningi.

Czytaj więcej